عوامل انسانی؛ چه کسی حقیقت را دیده است؟

به گزارش وبلاگ تاوافی، ژان (با بازی مارک واشکی) و همسرش نینا (سابین تیموتی) مالک یک آژانس تبلیغاتی هستند. آن ها به همراه دو فرزندشان اِما و مکس برای تعطیلات به خانه شان در ساحل دریا رفته اند. اما زیاد طول نمی کشد که آرامش آن ها دستخوش طوفان می گردد. خانۀ آن ها مورد تهاجم قرار می گیرد؛ عده ای وارد خانۀ آن ها می شوند و سپس بیرون می فرایند. هیچ کس جز نینا چیزی ندیده است. با اینکه هیچ چیز دزدیده نمی گردد و به هیچ کس آسیبی نمی رسد، این اتفاق زندگی آن ها را کاملا به هم می ریزد.

عوامل انسانی؛ چه کسی حقیقت را دیده است؟

به گزارش وبلاگ تاوافی؛ این تهاجم موضوع محوری فیلم است که به صورت جداگانه از زاویۀ دید هر کدام از اعضای خانواده آنالیز می گردد. فیلم دائما در زمان به عقب و جلو می رود و وقایع قبل و بعد از حادثه را به ما نشان می دهد. از این جهت فیلم عوامل انسانی شبیه به سنت فیلم هایی مثل راشومون است که موضوع اصلی شان تفاوت نگاه آدم های مختلف به یک حادثۀ واحد است. اما در عین حال این فیلم به نحوی خلاقانه در این قلمرو پا می گذارد و پیروز می گردد خودش را به عنوان اثری منحصر به فرد و متفاوت به مخاطب نشان بدهد. بازی های هوشمندانه و حال و هوای رازآمیز و پریشان کنندۀ فیلم مهم ترین نقاط قوت آن هستند.

این فیلم خانواده ای را به ما نشان می دهد که حتی پیش از حادثه هم متزلزل و پر تنش است و حادثۀ اصلی فیلم فقط به نوعی این فروپاشی را آشکار و تسریع می نماید. هر یک از اعضای خانواده به سهم خودش از طرف بقیه تحت فشار و رنج است. مثلا اِما از اینکه پدر و مادرش دربارۀ او با معلمش صحبت نموده اند عصبانی است و ژان علیرغم مخالفت نینا با یک مشتری نو قرارداد بسته است. اختلافاتی که در طول زمان روی هم انباشته شده اند مثل یک انبار باروت هستند که یک حادثه می تواند آن را منفجر کند؛ بنابراین حادثۀ تهاجم به خانه با اینکه در محور داستان فیلم قرار گرفته است، اما در حقیقت چیزی فرعی و حاشیه ای است. تهدید واقعی برای این خانواده روابط درونی خود آن است.

شیوۀ روایت فیلم آن را به یک جعبۀ پر از معما تبدیل می نماید که این عامل مهمی برای جذابیت و کشش فیلم است. سوالات خیلی زیادی در طول فیلم برای ما پیش می آید. چه کسی دیدگاه درست را نسبت به حادثه دارد؟ انگیزه های افراد و اتفاقاتی که قبلا برای آن ها افتاده چقدر روی نگاه آن ها به حادثه اثرگذار بوده است؟ خود حادثه چقدر به گذشتۀ این خانواده مربوط است؟ جالب اینجاست که هرچقدر فیلم به ما اطلاعات بیشتری دربارۀ هرکدام از اعضای خانواده می دهد، ابهامات و معما ها نه تنها از بین نمی فرایند بلکه پررنگ تر هم می شوند.

  • کارگردان: رونی تراکر (Ronny Trocker)
  • بازیگران: مارک واشکی (Mark Waschke)، سابین تیموتی (Sabine Timoteo)
  • زمان انتشار: 3 خرداد
منبع: فرارو

به "عوامل انسانی؛ چه کسی حقیقت را دیده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل انسانی؛ چه کسی حقیقت را دیده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید