وزن کشی کسب وکارهای 99

به گزارش وبلاگ تاوافی، اگر نگاه مختصری به آنچه در سال گذشته در دنیای کارآفرینی و کسب وکارهای استارت آپی گذشت بیندازیم فراز و فرودهای زیادی را خواهیم دید.

وزن کشی کسب وکارهای 99

شیوع کرونا و تعطیلی بازارهای داخلی و جهانی از مهم ترین وقایع سال گذشته بود. تأثیر همه گیری کرونا نه فقط در رشد یا سقوط کسب وکارها بلکه در معیشت و سبد اقتصادی خانواده ها قابل مشاهده است.

در کنار تغییر شرایط بازار، الگوهای فرهنگی و رفتاری مردم نیز تغییر کرد و بسیاری از رفتارهای دیجیتال خیلی سریع در میان مردم رونق گرفت.

ترس از فناوری با سرعت بیشتری از بین رفته و گروه های کاربری بیشتری به محصولات دیجیتال روی آورده اند. این برای کسب وکارهای نوپا امید تازه ای به سوی موفقیت و مقیاس پذیری بود.

برنده ها و بازنده ها

اگر بخواهیم یکی از حوزه های استارت آپی را که بیش از دیگران در سال گذشته آسیب دیده، انتخاب کنیم یقینا می توانیم از گردشگری نام ببریم.

بسیاری از کسب وکارهای مبتنی بر گردشگری در سراسر جهان طعم تلخ شکست را در این سال چشیدند.

این محصولات با منع رفت وآمد و بسته شدن مرزها، نه تنها از رونق افتادند بلکه مشتریان خود را به طور کامل از دست دادند حتی صنایع وابسته به گردشگری مثل حمل ونقل و کسب وکارهای مبتنی بر غذا نیز با آسیب های جدی روبرو شدند.

لغو سفرهای هوایی و زمینی و تعطیلی صنعت گردشگری منجر به خاموشی چراغ بسیاری از رستوران ها و کافه ها شد. در کنار این کسب وکارها، خدمات برگزاری مراسم و مجالس نیز تقریبا تمام سال را بدون مشتری گذرانده اند.

باشگاه های ورزشی و خدمات بهداشتی ـ آرایشی نیز سال بدی را پشت سر گذاشتند و تعطیلی های پیاپی ضررهای هنگفتی به آنها وارد نموده است.

در حوزه فرهنگ و هنر نیز سینماها و تئاترها، مدت زیادی تعطیل بودند و بسیاری از محصولات سینمایی به جای پرده سینما در بازار خانگی ارائه شدند.

در مقابل، محصولات نمایش خانگی فیلم و سریال سال پررونقی را پشت سر گذاشتند. این محصولات با دریافت شارژ ماهانه امکان دسترسی نامحدود کاربران به فیلم ها و سریال های مختلف را فراهم می نمایند. پیشتازانی مثل نتفلیکس و دیزنی به همین طریق رشد بالایی در محصولات نمایش خانگی برای خود رقم زدند.

خوشحالان سال جاری

در مجموع سالی که گذشت برای خدماتی که بر سهولت زندگی در قرنطینه تمرکز داشتند، سال خوبی بود. این محصولات توانستند سهم بازار خوبی را به خود اختصاص دهند.

خدمات پزشکی و سلامت از راه دور یکی از این حوزه هاست. از ویزیت آنلاین گرفته تا تهیه نسخه از راه دور، محصولات سلامت بسیاری در سال گذشته به کاربران میلیونی دست پیدا کردند. محصولات دیجیتال یاری شایانی به شناسایی، کنترل و بهبود شرایط کرونایی کردند و به بخشی از سبک زندگی روزمره کاربران تبدیل شدند.

در کنار محصولات و خدمات سلامت، این خدمات تسهیل دورکاری/ دوردرسی بودند که توانستند نظر کاربران بسیاری را به خود جلب نمایند. محصولاتی که امکان کنترل و راهنمایی کارها از راه دور را به خوبی ارائه می کردند توانستند جایگزین سیستم های قدیمی شوند. راه های ارتباطی جدید برای آموزش از راه دور یا شرکت در جلسات هم رشد بالایی داشتند. یکی از این محصولات زوم است که بنیانگذار خود را به جمع 100میلیونر برتر جهان آورده است.

از دیگر خدمات پر مخاطب می توان به خرید آنلاین اشاره نمود. انواع خدمات خرید آنلاین از خرده فروشی تا محصولات خاص، در سال گذشته دیجیتال شدند. کسب وکارهایی که توانستند به سرعت با این فرایند جدید همراه شوند، صندلی جدید خود در جهانی دیجیتال را تثبیت کردند. آمارها هم خبر از اقبال بالای کاربران به محصولات خرید دیجیتال دارد.

دسته دیگری از خدمات که اقبال مناسبی از سمت کاربران را شاهد بودند، خدمات اقتصادی و تجارت الکترونیک است. این خدمات توانستند به سرعت رشد نمایند و جای ساختارهای سنتی را بگیرند. تجارت الکترونیک بر بستر تلفن همراه و وب، پررونق ترین روزها را در سال گذشته پشت سر گذاشته است.

مشکل جابه جایی و خدمات اقتصادی، باعث شد نرم افزارهای جایگزین خیلی زود روی هر گوشی تلفن همراه نصب گردد. بازارهای نوین اقتصادی همچنان به رشد خود ادامه داده و راهکارهای پیشرفته تری را در اختیار کاربران قرار می دهند. یکی از فرایندهای محبوب این محصولات، خدمات اقتصادی قسطی و اعتباری بود که چند محصول را در رده محبوب ترین ها قرار داده است.

سنجش کارآفرینی زیر ذره بین

برای سنجش کارآفرینی در سطح ملی یا جهانی شاخص های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین این سنجه ها، شاخص جهانی کارآفرینی (Global Entrepreneurship Index) است که به آن جی ای آی (GEI) نیز می گویند. این شاخص فقط روی خروجی کارآفرینی به صورت فردی تمرکز ندارد، بلکه بستر آن و سلامت اکوسیستم کارآفرینانه را هم می سنجد.

سه رکن اصلی این شاخص توانایی کارآفرینانه، اشتیاق کارآفرینانه و گرایش کارآفرینانه است.

در ذیل این اجزای اصلی مواردی همچون پذیرش ریسک، پشتیبانی فرهنگی، سرمایه انسانی، رقابت، نوآوری، رشد و عوامل دیگری سنجیده می شوند.

ایالات متحده امریکا با امتیاز 86.80 در صندلی اول قرار گرفته است و پس از آن سوئیس و کانادا قرار می گیرند. در حال حاضر ایران با امتیاز 40.29 در رتبه شصت و سوم این جدول است (2019).

نسخه جدید این گزارش تا چند روز آینده منتشر خواهدشد اما باتوجه به همه گیری کرونا و شرایط اقتصادی ایران در سال گذشته به نظر نمی رسد این آمار خیلی به نفع ایران تغییر نموده باشد.

البته امیدهایی برای بهبود شکاف جنسیتی در حوزه کارآفرینی به چشم می خورد. هر چند همه گیری کرونا باعث تشدید نابرابری حرفه ای در میان زنان و مردان در سراسر جهان شده است، به نظر می رسد بازار کسب وکارهای نوپا در ایران جایی است که امیدوارانه به سمت کوچک ترشدن این شکاف حرکت می نماید.

نگین یشمی - روزنامه وبلاگ تاوافی

منبع: جام جم آنلاین

به "وزن کشی کسب وکارهای 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزن کشی کسب وکارهای 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید