شناسایی 1533 مبتلا به اومیکرون در کشور ، مردم منتظر اعمال محدودیت ها نباشند ، قرنطینه هوشمند در پنج فاز اجرایی می گردد

به گزارش وبلاگ تاوافی، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از شناسایی 1533 مبتلا به اومیکرون در کشور اطلاع داد و از مردم خواست برای تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدام نمایند.

شناسایی 1533 مبتلا به اومیکرون در کشور ، مردم منتظر اعمال محدودیت ها نباشند ، قرنطینه هوشمند در پنج فاز اجرایی می گردد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ تاوافی، جعفر جندقی روز سه شنبه در نشست خبری آنلاین اضافه کرد: در فرایند هوشمند برطرف محدودیت های کرونایی همه مشاغل و رسته های شغلی به شرط انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها مجاز به فعالیت هستند. حفظ رنگ بندی که در گذشته ملاک عمل بود، فقط محدود به اطلاع رسانی و موضوعاتی است که مردم مطلع باشند و این رنگ بندی ها کماکان همان معیار ها را دارند و عمده آنهم مقدار بستری در بیمارستان بوده است؛ ولی در اجرای فرایند هوشمند برطرف محدودیت ها، اجرای پروتکل ها و انجام واکسیناسیون بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: اعمال محدودیت ها بر اساس شرایط به وسیله ستاد ملی کرونا همیشه اعلام خواهد شد و به صورت هفتگی به اطلاع شهفرایندان خواهد رسید. حفظ جداول الزامات و ضمانت اجرایی در گروه های پنج گانه شغلی باید وجود داشته باشد. اصولا در مدیریت هوشمند پنج فاز داریم که در فاز اول مشمول کارکنان و موسسات و شرکت های خصوصی است. شروع فرایند مدیریت هوشمند از 21 آذرماه سال جاری بوده است و همچنان ادامه خواهد داشت. در فاز دوم تردد درون شهری، مترو و تاکسی است، در فاز سه اصناف، صنایع و کارخانه ها باید رعایت نمایند، در فاز چهارم تردد برون شهری هوایی، ریلی و جاده ای است و فاز پنجم هم مربوط به موسسات آموزشی و تحقیقاتی است که هر کدام از این ها باید اجرایی شوند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: آنچه که مهم است نظارت بر این موارد است و هر یک از مسئولین مربوطه باید بر نحوه فعالیت ها نظارت کافی داشته باشند و مسئولیت اجرای محدودیت ها با خود صنوف، کارخانه جات و نهاد مربوطه است. معیار ها و شاخص های اصلی برای این پروتکل ها وجود داشته است که شامل تزریق واکسن، انجام تست pcr و استفاده از ماسک است.

وی اضافه کرد: باید بدانیم که اگر سطح استفاده از ماسک به بالای 80 درصد برسد تا 38 درصد در کاهش موارد بیماری موثر است. رعایت فاصله گذاری 1.5 تا 2 متری مهم است و یکی از اجزای موثر همین فاصله گذاری فیزیکی است. تامین فضای چهار مترمربع برای هر فرد تاحدود بالایی مانع از انتشار بیماری است. تهویه مناسب و تامین امکانات مناسب شست وشو و گند زدایی سطوح مشترک حائز اهمیت است.

جندقی بیان نمود: رهگیری موارد مثبت و قرنطینه افراد بیمار از نکات مهم است و این وظیفه بر عهده دستگاه های اجرایی است که شیوع و همه گیری گسترده پیک های کرونا را نداشته باشیم. بعضی منطقه ها استفاده از ماسک به خوبی و در بعضی نقاط نامناسب است. در هفته اخیر میانگین رعایت پروتکل ها در کشور حدود 60 درصد بوده است. کمترین رعایت استفاده از ماسک 51.17 در نانوایی ها بوده است و باید نانوا و مراجعین رعایت نمایند. بیشترین رعایت استفاده از ماسک 92.68 در فرودگاه ها بوده است. در مورد تهویه کمترین مقدار تهویه 54.93 در باشگاه های ورزشی بوده است و بیشترین رعایت تهویه بازهم در فرودگاه ها و حدود 92.12 بوده است؛ بنابراین این رعایت ها فرق دارد و باید بر اساس پروتکل های اعلامی رعایت نمایند و با رعایت آن ها شاهد آن باشیم که پیک های بعدی رخ ندهد.

وی اعلام نمود: سرایت پذیری اومیکرون بسیار بالا است. خیلی از کشور هایی که درصد بالای واکسن داشتند وقتی پروتکل رعایت نکردند، پیک بالایی زدند و ما هم باید رعایت کنیم. اکنون هم درخواست داریم که مردم برای تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدام نمایند. پوشش دز سوم مناسب نیست و حدود 17 درصد است و باید به بالای 80 درصد برسد تا اگر بیمار شدیم بیماری در حد زیادی ما را درگیر نکند. افرادی که هنوز واکسن نزدند هم باید به سرعت برای واکسیناسیون اقدام نمایند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد رعایت پروتکل ها در حمل و نقل عمومی بویژه در تاکسی ها بیان نمود: این کار بر عهده سازمان تاکسیرانی است. با بعضی افرادی که هنوز واکسن نزدند تماس می گیرند. تاکسی هایی که اینترنتی کار می نمایند فرایند نظارت بر آن ها راحت تر است و اگر واکسن نزنند سامانه ارائه خدمت برایشان مختل می گردد؛ اما باید تاکسیرانی تمهیداتی بیندیشد. بعضی از تاکسی ها آزاد کار می نمایند که تحت پوشش جایی نیستند و باید زیرساخت ها آماده گردد تا در این زمینه برای این افراد هم اقدام لازم صورت گیرد و با هدایت رانندگی تمیهداتی اندیشیده می گردد که به دوربین کنترل وصل شوند و باید زیرساخت این امر فراهم گردد. همه چیز وابسته به افراد است و باید احساس مسئولیت نمایند و اگر علائم بیماری داشتند از منزل خارج نشوند.

جندقی در مورد برگزاری حضوری امتحانات مدارس و دانشگاه ها و دایر شدن کلاس های حضوری تاکید نمود: توصیه ستاد ملی به حضوری برگزار شدن امتحانات و حضور دانشجویان و دانش آموزان سر کلاس است و برای همه این ها پروتکل بهداشتی وجود دارد که ابلاغ شده است و باید اهتمام ویژه در زمینه استفاده از ماسک وجود داشته باشد و واکسیناسیون کامل باشد. بعلاوه تهویه در محیط مهم است و با اتمام زمستان وجود تهویه راحت تر می گردد. بعلاوه اگر بیمار بودند به هیچ عنوان نباید سر کلاس حاضر شوند و در قرنطینه باشند.

کرونا با ما خواهد بود

وی تاکید نمود: کرونا با ما خواهد بود و مرتبا جهش می یابد و باید یاد بگیریم با آن زندگی کنیم. مدیریت هوشمند کنترل کرونا هم بر این امر تاکید دارد. قرنطینه هوشمند در پنج فاز اجرایی می گردد و احتیاج است که مدیریت هر یک از نهاد های اعلامی نظارت بر اجرا را انجام دهند. هر کدام از این پنج فاز خیلی از اوقات رعایتی انجام نمی دهند و قرار شده گزارشی در این زمینه تهیه شده و نظارت ها افزایش یابد و از وزارتخانه ها یا اصناف پیگیری گردد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: بعضی دانشگاه های علوم پزشکی زیر مجموعه وزارت بهداشت اکنون مفاد مقرر شده برای قرنطینه هوشمند را اجرایی می نمایند و کارکنان زیرمجموعه خود را آنالیز می نمایند و در فاز اول کارکنان دولت واکسن نزده احصا شده و مقرر شد که واکسن بزنند. یا در مورد تاکسی های اینترنتی اسامی افراد واکسن نزده احصا شده و به افراد اخطار داده شده که واکسن بزنند. این پروتکل ها در دست پیگیری است و نتیجه نظارت ها به اطلاع ستاد خواهد رسید.

جندقی تاکید نمود: زمان اینجا مهم است، چون در حال جایگزینی اومیکرون با دلتا هستیم و اگر تا دو هفته دیگر این پروتکل ها به خوبی رعایت نگردد، ممکن است دچار پیک بیماری شویم. سامانه ها متصل است و افراد شناسایی می شوند، ولی محدودیت هایی هم وجود دارد. در فاز کنترل هوشمند در تردد های درون و برون شهری مهم است که افراد واکسن زده باشند یا بیمار نباشند.

وی یادآور شد: مردم منتظر نباشند که با اعمال محدودیت، رعایت نمایند؛ بلکه خود حداکثر رعایت ها را به کار گیرند تا از ابتلا به بیماری پیشگیری نمایند. اگر واکسیناسیون و بیماریابی و رعایت پروتکل ها به خوبی صورت گیرد حتما کاهش بیماری خواهیم داشت؛ اما شرط آن انجام این موارد است. آنالیز های ما نشان داده است که این موارد افزایش یافته است، زیرا مردم خطر را درک کردند، اما بعضی هم کمتر رعایت می نمایند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: سالن های پذیرایی و رستوران ها و خوابگاه ها اماکن پرخطری هستند که انتقال بیماری در آن ها بیشتر است و باید رعایت گردد وگرنه بیماری افزایش می یابد. معتقدیم افراد واکسن نزده به شدت در معرض خطر بیماری هستند و در خیلی از کشور ها اکنون سویه اُمیکرون جایگزین دلتا شده است و باید واکسیناسیون توسعه یابد. در ادارات، کارخانجات و... و. افراد باید واکسینه شوند، زیرا بیمار شدن افراد واکسینه نشده خطری برای سایرین است. مدیریت هوشمند کرونا حدود 5 هفته است که اجرایی شده است و در تمام فاز ها کار شروع شده و درصد موفقیت آن در حال آنالیز است و اعلام خواهد شد.

وی اعلام نمود: در مجموع برنامه سلامت کار و حرفه ای در کارخانجات در حال انجام است؛ به عنوان مثال میزان گیری عوامل زیان آور محیط کار آنالیز می شوند و این کار به وسیله دولت و شرکت هایی که از ما مجوز گرفتند اجرا شده و توصیه های لازم به کارگران و کارکنان و کارفرمایان آنجا صورت می گیرد و بر اصلاح فرایند هم تاکید می گردد. وزارت کار هم در مورد ایمنی در محیط کار چنین می نماید. معاینات کارکنان بسته به نوع فعالیت در دوره های سه ماهه، 6 ماهه یا یک ساله انجام می گردد و اگر جایی خطایی رخ دهد، برخورد قانونی صورت می گیرد. اگر کارگری علائم بیماری داشته باشد و به ما مراجعه کند آنالیز و پیگیری انجام می گردد. در بیماری های شغلی موضوع پیگیری اهمیت بالایی دارد، زیرا بیماری به تدریج رخ می دهد و وقتی وخیم گردد احتمالا قابل درمان نیست پس باید بر پیشگیری تمرکز کنیم و توصیه های ما لازم الاجرا است.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد رعایت پروتکل ها در ذیل سامانه امیدگفت: این سامانه اکنون با نام سامانه ایران من شناخته می گردد و در این سامانه اطلاعات تمام دستگاه های اجرایی تجمیع شده و در اختیار ستاد قرار گرفته است و حتی می توان بخش خود اظهاری آن را هم استفاده کرد. این سامانه با سامانه وزارت بهداشت و سامانه آزمایشگاهی متصل است و اگر کسی تست مثبت داشته باشد از شرایط او مطلع خواهند شد.

جندقی گفت: اومیکرون هر هفته رصد می گردد و تا به امروز 1533 مورد ابتلا به امیکرون شناسایی شده است که مواردی که هفته نو بوده است حدود 205 مورد بوده است و این نشان می دهد که این سویه در حال افزایش است و، چون از همه تست اومیکرون نمی گیریم این عدد باید ضرب در 60 گردد؛ یعنی شاید حدود 12 هزار مورد اومیکرون داشته باشیم؛ بنابراین، چون سرایت بالایی دارد در مدت زمان کمی جایگزین دلتا می گردد. پس خیلی فرصت نداریم و از مردم می خواهم پروتکل ها را جدی بگیرند. الان محدودیت تزریق واکسن نداریم پس از مردم تقاضا می کنم برای دز سه مراجعه نمایند.

وی در مورد آنالیز سلامت آب آشامیدنی نیز گفت: سازمان آب و فاضلاب بر منشاء ورود آب نظارت دارد و سازمان های دیگر مانند وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست هم نظارت های خود را دارند. در این زمینه وزارت بهداشت آب مصرفی را نظارت می نماید و این نظارت ها از لحاظ آلودگی های محیطی، میکروبی و شیمیایی است.

جندقی گفت: استاندارد کلر این است که در نقطه استفاده شده بین 0.2 تا 0.5 ppm باشد این استاندارد جهانی است و اگر این میزان باشد می توان اطمینان داشت که آب آشامیدنی از نظر میکروبی سالم است. اما ممکن است بعضی از مواد یا قارچ های دیگر در آب موجود باشد که با انجام آزمایش میکروبی سلامت آب را می سنجیم. کلر به اشکال مختلف استفاده می گردد. اگر در جایی ببینیم آب کلر ندارد، حتما اخطار فوری می دهیم. برای کاهش ریسک منابع آب باید رصد و نظارت به دقت انجام گردد و سلامت شهفرایندان برای ما مهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شناسایی 1533 مبتلا به اومیکرون در کشور ، مردم منتظر اعمال محدودیت ها نباشند ، قرنطینه هوشمند در پنج فاز اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 1533 مبتلا به اومیکرون در کشور ، مردم منتظر اعمال محدودیت ها نباشند ، قرنطینه هوشمند در پنج فاز اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید