عامری ها، حس راحت در خانه بودن

به گزارش وبلاگ تاوافی، شهر کاشان جدا از اینکه شهر عرقیجات و گلاب است، شهر خانه های تاریخی هم هست. خانه طباطبایی ها، بروجردی ها و عباسی ها در کنار خانه عامری ها، کاشان را به شهر خانه های قدیمی تبدیل نموده است. خانه هایی که نگاه کردن به هر گوشه اش، تو را هم درگیر اسرار نهفته در آن می نماید. سرای عامری ها در بافت قدیمی کاشان که بزرگی و هیبتش هر بیننده ای را مجذوب می نماید، یکی از زیباترین و اصیل ترین این خانه هاست.

عامری ها، حس راحت در خانه بودن

تاریخچه و قدمت خانه عامری ها

خانه که حالا محل بُر و بیای گردشگران شده، دوره پر افت و خیزی را از سر گذارنده. اگرچه زمان ساخت آن را به دوره زندیه نسبت می دهند، اما زلزله سال 1260 هجری قمری که باعث تخریب نسبی آن شد. دوره رونق و احیای مجدد آن را به دوره قاجار موکول کرد. و از این زمان به بعد بود که خاندان عامری ها در آن سکنی گزیدند. خاندانی که از ملاکان بزرگ منطقه به شمار می رفتند. و در هر شهری از کرمان گرفته تا یزد و سمنان و خراسان و تهران برای خود ملکی داشتند. سرای عامری ها که مجموعه ای از چند خانه قدیمی است، در چند نوبت مورد بازسازی نهاده شد. طی آخرین بازسازی در سال 1393، دو حیاط بیرونی و سه حیاط اندرونی به آن اضافه و نقاشی های دیواری تکمیل شد و وسایل خانه را نونوار کردند.

هتل های کاشان با قیمت مناسب کدامند؟

امکانات اقامتگاه سنتی عامری ها

سرای عامری ها 12هزار متر است و 2 حیاط مستقل از هم که یکی مربوط به اندرونی و دیگری مربوط به بیرونی است دارد. بعلاوه حیاط روبازی به عنوان بهاربند که در گذشته اسب و قاطر را در آن نگهداری می کردند و این روزها گردشگران از سایه درختانش استفاده می نمایند. حیاط بیرونی اولین جایی است که مهمانان به آن وارد می شوند. حیاطی که گرداگردش علاوه بر غرفه ها و فروشگاه هایی که صنایع دستی و سوغات کاشان را می فروشند. آرایشگاه و شیرینی پزی هم هست و بوی خوش شیرینی های محلی اش حیاط را پر می نماید. فقط همینها نیست و در خانه عامری ها همه چیز از بانک گرفته تا طلا و فرش فروشی گرد هم آمده. تا آن را نه به یک خانه، که به شهری تمام و کمال تبدیل کند.

جدا از معماری شگرف خانه و آیینه کاری و گچ بری های متعددی که در گوشه و کنار سرا به چشم می خورد، دیدن و نشستن در سرداب، شاه نشین، آینه خانه، هفت دری، هشتی ورودی، ایوان تابستانی و زمستانی، حوض خانه و دو بادگیر و حوض بزرگ حیاط تجربیاتی است که به طور معمول در زندگی روزانه به دست نمی آید. این لذت زمانی کامل می گردد که لذت غذاخوردن در تالار آیینه سرای عامری ها نیز به آن اضافه گردد. رستورانی که هم غذاهای اصیل شهر کاشان مثل چلو دیزی و خورش نخود آله را دارد و هم غذاهای ایرانی و فرنگی نام آشنا را. سرای قهوه با معماری مدرن و حوض خانه که فضایی سنتی دارد. دمنوش ها و عرقیجات دلچسبی را سرو می نماید و عامری ها را به جایی تبدیل می نماید که خیال و واقعیت در آن به هم گره می خورد و آدم نمی داند که باید اینهمه زیبایی را باور کند یا نه.

اقامت در سرای عامری ها

عامری ها، خانه ای است با 15 اتاق که هزینه ماندن در اتاق هایش از 280 هزار تومان برای اتاق های یک تخته آغاز می گردد. و به 700 تومان برای سوئیت های چهارتخته اش می رسد. اتاق ها که به آن کاشانه می گویند، تزئینات سنتی دارند با طاقچه ها و گچ بری های متعدد و پنجره های رنگی مشبک که رو به حیاط با صفای سرا باز می شوند. جدا از آن هر اتاق حمام باصفا و دلبازی هم دارد که به شیوه حمام های سنتی ساخته شده. و حوضچه ای در وسطش جای گرفته که لذت آب تنی در آن را نباید از دست داد. در اینجا همه چیز دست به دست هم داده که ما را غرق در لذت کند.

صفحه اقامتگاه سنتی سرای عامری ها کاشان در وبلاگ تاوافی تریپ

لیست هتل های کاشان در وبلاگ تاوافی تریپ

منبع: اسنپ تریپ

به "عامری ها، حس راحت در خانه بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامری ها، حس راحت در خانه بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید