کتابخانه گابریل گارسیا مارکز به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی گردید

به گزارش وبلاگ تاوافی، ایسنا/ براساس خبرهای بدست رسیده، کتابخانه گابریل گارسیا مارکز به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی گردید.

کتابخانه گابریل گارسیا مارکز به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی گردید

برای دوستداران کتاب، هیچ جای دیگری مانند کتابخانه در روی زمین وجود ندارد. جایی که در هنگام مطالعه راحتی و آسایش را برای آنها فراهم کند، لذت خواندن را دوچندان می نماید. این همان چیزی است که کتابخانه گابریل گارسیا مارکز در شهر بارسلون اسپانیا را تعریف می نماید که به وسیله فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابخانه ای به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی شده است.

این کتابخانه که به نام نویسنده مشهور کلمبیایی و برنده جایزه نوبل ادبیات، گابریل گارسیا مارکز نامگذاری شده است، در کنگره فدراسیون بین المللی کتابخانه ها در روتردام هلند این عنوان را کسب کرد.

هیات داوران ضمن اعلام جایزه، کتابخانه مارکز را به خاطر معماری و رویکرد نوآورانه اش برای تشویق مردم محلی به استفاده از این منابع مورد تمجید قرار داد. علاوه بر این، آنها بعلاوه نحوه تعامل کارکنان با جامعه محلی، انعطاف پذیری فضاها و خدمات، تعهد به یادگیری و پایداری ساختمان را ستودند.

نئوس کاستلانو مدیر کتابخانه گابریل گارسیا مارکز در واکنش به این خبر گفت: ما جایزه را دقیقا به این علت دریافت کردیم که مدلی را انتخاب کردیم که کتابخانه را در امتداد فضای خانه با صندلی راحت طراحی کردیم. فضاهایی را انتخاب کردیم که به مردم احساس در خانه بودن می دهد. این امر موجب شده بود که بچه های کوچک و افراد مسن ساعتها را در کتابخانه بگذرانند؛ آنها فقط برای بردن کتاب به اینجا نمی آیند و خیلی زمان بیشتری را اینجا می گذرانند. محله ای که پرجمعیت است و دانش آموزان زیادی دارد، واقعاً به این کتابخانه احتیاج داشت.

کاستلانو اذعان کرد که هرگز انتظار دریافت این جایزه را نداشته است. او بعلاوه اضافه نمود که این مکان بقدری محبوب است که با وجود ظرفیت 800 نفر، در بعضی مواقع بیش از 1300 نفر در آن حضور دارند که بسیاری از آنها برای آنچه او گردشگری کتابخانه ای می خواند به این مکان می آیند، یعنی آنالیز مکان و گرفتن عکس . این مؤسسه در اواخر امسال اتاق حواس را برای بچه ها با احتیاجهای ویژه و مسائل یادگیری افتتاح خواهد نمود.

گابریل گارسیا مارکز یکی از نویسندگان آمریکای لاتین بود که چند سالی در بارسلون زندگی کرد و از سال 1967 تا 1975 در این شهر بود. این کتابخانه مجموعه ای از 40 هزار سند مرتبط با ادبیات آمریکای لاتین را در خود جای داده است و بعلاوه ایستگاه رادیویی محلی رادیو ماکوندو را به افتخار دهکده ساختگی ماکوندو در رمان مشهور گارسیا مارکز، صد سال تنهایی راه اندازی نموده است.

مارکز را پس از میگوئل سروانتس نویسنده قرن هفدهمی دون کیشوت، محبوب ترین نویسنده اسپانیولی زبان می دانند. علاوه بر محبوبیت ادبی، مارکز برای خلق سبک ادبی رئالیسم جادویی هم اعتبار بسیاری برای خود خرید. رئالیسم جادویی دربردارنده المان های فانتزی و جادویی در بستر زندگی روزمره است. با این حال اینها تنها افتخارات ادبی مارکز نیستند.

صد سال تنهایی معروف ترین رمان نوشته این نویسنده کلمبیایی است و پاییز پدر سالار (1975) و عشق سالهای وبا (1985) از دیگر آثار شناخته شده او محسوب می شوند.

منبع: همگردی

به "کتابخانه گابریل گارسیا مارکز به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه گابریل گارسیا مارکز به عنوان برترین کتابخانه عمومی نو در دنیا معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید