به خاطر 7 علت خطرناک، مصرف روزانه نمک را کنترل کنید

به گزارش وبلاگ تاوافی، بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت، حد پایین معین شده برای مصرف نمک، 2 گرم در روز و حد بالای آن 5 گرم است.

به خاطر 7 علت خطرناک، مصرف روزانه نمک را کنترل کنید

طبق تحقیقات تعیین شده که دریافت بیش از حد نمک 7 هشدار را برای سلامت کلی بدن در پی دارد:

کاهش عملکرد مغز: مطالعات محققان کانادایی در سال 2011 و بر روی هزار و 200 نفر از بزرگسالان کم تحرک، و کسانی که رژیم غذایی با سدیم بالا دارند، نشان داد شانس ابتلا به زوال عقل در این افراد نسبت به کسانی که نمک کمتری مصرف می کردند، بیشتر بوده است.

احساس تشنگی بیش از حد: مواد غذایی با سدیم بالا مانند چیپس، سس اسپاگتی، پیتزا و ... باعث عدم تعادل مایعات در بدن و از دست رفتن الکترولیت ها و در نتیجه احساس تشنگی می شود.

تورم در بدن: مصرف نمک زیاد باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می شود. بسیاری از زنانی که دچار ورم قوزک پا، ادم و ... می شوند. ادم می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد ولی در اغلب موارد همراه با مصرف سدیم رخ می دهد که البته کاهش مصرف نمک، کاهش ورم اندام ها را در پی خواهد داشت. راهکار ساده این است که در هنگام خرید مواد غذایی، به برچسب آنها دقت کنید و گزینه های کم سدیم را انتخاب نمایید.

ابتلا به سنگ کلیه: رژیم غذایی سرشار از سدیم می تواند مانع عملکرد موثر کلیه ها شود. مصرف نمک بالا میزان پروتئین موجود در ادرار را افزایش می دهد و افزایش پروتئین در ادرار خود عامل خطر ابتلا به بیماری های کلیوی است. علاوه بر این، رژیم غذایی با سدیم بالا، خطر ابتلا به سنگ کلیه را هم افزایش می دهد.

زخم معده: مطالعات ثابت نموده اند که مصرف بیش از حد نمک با آسیب رساندن به لایه پوشاننده معده، باعث زخم معده شود. مطالعات دیگر هم رابطه مستقیم بین مصرف نمک بالا و ابتلا به سرطان معده را ثابت نموده اند؛ به طوری که در مصرف نمک در آنها کم است، شیوع سرطان معده هم بسیار پایین است.

فشار خون بالا: مصرف زیاد نمک در افرادی که فشار خون بالایی دارند، به مراتب بیشتر است. مصرف نمک زیاد در غذا باعث تغییر برنامه ریزی مغز می شود و این امر در تداخل با یک مکاهمم دفاعی طبیعی قرار گرفته است که بطور طبیعی از افزایش فشار خون جلوگیری می نماید. کاهش مصرف نمک، فورا باعث کاهش فشارخون بالا می شود و اگر همواره به میزان کم نمک مصرف کنید، با افزایش سن دچار فشار خون بالا نخواهید شد.

پوکی استخوان: نمک زیاد، کلسیم را از استخوان ها می گیرد و باعث دفع آن از ادرار می شود. به همین علت باعث نازک شدن استخوان می شود. در نتیجه با افزایش سن، استخوانها به راحتی می شکنند.

منبع: readersdigest

منبع: ایرنا زندگی

به "به خاطر 7 علت خطرناک، مصرف روزانه نمک را کنترل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به خاطر 7 علت خطرناک، مصرف روزانه نمک را کنترل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید